General House League Schedule for 2020 / 2021

Updated: May 2020.

The OHF and GTHL have adopted new divisional naming conventions starting with the 2020 season. The new and old naming conventions are shown below.  

The 2020 / 2021 house league season begins Tuesday October 12th 2020 - earlier for select players.  For the 2020 season house league games and practices will only be available on this website until November 4th, 2020. After November 4th they will only be available through teamSNAP. 

YMHC sends out our annual fall welcome email to all parents the 1st week of September each year.  Your convener will also be in touch with you in September.  If you have any questions about your division please contact your convenor. Please note that YMHC emails are based on the primary email address you set up in Hockey Canada (not your log-in email).  Please make sure it is up to date.  

Regular season game schedules will be posted to this website and teamSNAP by September 30, 2020.

THE FOLLOWING INFORMATION APPLIES TO THE 2019 / 2020 SEASON.  THIS INFORMATION, AS IT RELATES TO THE 2020 / 2021SEASON WILL BE UPDATED BY JULY 1, 2020. 

Championship Day is Sunday April 5, 2020. 

The schedule below is for the  2019 / 2020 season.  

Learn to Play (age 5 to 6 only; born 2013 / 2014)

Sundays 4:45pm - 5:45pm and 5:45pm - 6:45pm York Mills (Fall program)

Sundays 5:45pm - 6:45pm York Mills (Winter program; subject to change)

Under 7:  previously 6 Division (Tyke; born 2013)

Game: Tuesdays 6:40pm at York Mills (3 teams rotational)

Practice: Mondays 5:40pm at Angela James (3 teams rotational)

Under 8: previously 7 Division (Minor Novice; born 2012)

Game: Wednesdays 6:45 and 7:35pm at York Mills  

Practice: Mondays 6:25pm and 7:15pm at Angela James 

Under 9: previously 8 Division (Novice; born 2011)

Game Mondays 6:40pm – 7:30pm and 7:40pm - 8:30pm at York Mills

Practice Wednesday 7:10pm – 8pm at Angela James (alternate)

Under 10: previously 9 Division (Minor Atom; born 2010)

Game: Thursdays 6:40pm at York Mills (3 teams rotational)

Practice: Mondays 6:10pm and 7:10pm at Cummer (3 teams rotational)

Under 11: previously 10 Division (Atom; born 2009)

Game: Thursdays 6:10pm – 7pm and 7:10pm – 8pm at Oriole

Practice: Mondays 8:10pm at Cummer (alternate)

Under 12: previously 11 Division (Minor Peewee; born 2008)

Game:  Wednesdays 7:00pm – 7:50pm and 8:00pm - 8:50pm Pleasantview 

Practice: Thursdays 8:10pm – 9pm at Fenside (4 teams rotational)

Under 13: previously 12 Division (Peewee; born 2007)

Game: Wednesdays 8:10pm – 9pm and 9:10pm – 10pm at Angela James

Practice: Saturdays 7am – 8am at Mitchell (alternate)

Combines with Minor Bantam at 8:10am starting January 11, 2020.

Under 14:  previously 13 Division (Minor Bantam; born 2006)

Game: Wednesdays 8:30pm at York Mills (3 teams rotational)

Practice: Saturdays 8:10am – 9am at Mitchell ( 3 teams rotational)

Under 15: previously 14 Division (Bantam; born 2005) combined with 15 Division (Minor Midget; born 2004)

Game: Tuesdays 7:40pm to 8:30pm and 8:40pm to 9:30pm at York Mills (5 teams rotational)

Under 18: previously 16 / 17 Division (Midget; born 2003 / 2002)

Game: Monday 8:40pm at York Mills (3 teams rotational)